Yoga

designed by bbtfotograf.com

Goldex

Fit Concept Studio © 2012

Fitconcept

pilates reformer & yoga

Aradığınız kelimeyi yazınız

Ara

Yoga Nedir?

Yoga, binlerce yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış, bedenin ,nefesin, zihnin ve ruhun farkındalığını ve bütünlüğünü sağlayarak, kişinin kendini tanımasını sağlayan dünyadaki en eski kişisel gelişim metodu ve yaşam bilimidir. Yoga, kesinlikle bir din değildir. Dinler inancı gerektirir. Yoga, inanç ile ilgili hiçbir şey içermez. Yoga, bir şeye inanman gerektiğini söylemez. Yoga, sadece dene-deneyimle der.

Yoga sözcüğü Sanskritçe "birleştirmek veya bütünleşmek" anlamına gelir. Burada sözü edilen birleşme ve bütünleşme, kişinin bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan bütünlüğünü ifade eder.Yoga’nın birçok türü vardır; ancak Batı dünyasında en çok bilineni, dinamik bir yoga türü olan Hatha Yoga’dır.

Kısa bir Meditasyon ile başlayan Hatha Yoga uygulamasında, zihninizi, duygu, düşünce ve hislerinizi birbirinden ayrı olarak algılamaya başlayacaksınız, daha sonra yapacağımız pranayama-nefes çalışmalarıyla nefes kapasitesini arttırmaya başlayacak, sonra ki dinamik yoga pozları ile bedeninizin her bir parçasını ayrı ayrı hissedecek ve en son yapacağımız shavasana-dinlenme pozisyonu ile tüm bunların bütünlüğü içerisinde tamamen gevşeyeceksiniz.

Yoga’nın Faydaları

- Kaslar, kemikler, bağ dokular; kısacası bir bütün olarak omurga ve beden güçlenir,

- Kronik ağrılar ve kas gerginlikleri zamanla yok olur,

- Solunum sistemi iyileşir; göğüs kafesini çevreleyen kaslar güçlenir ve esner, akciğerlerin nefes kapasitesi artar,

- Günlük yaşamdaki duruşu-postürü düzeltir,

- Metabolizmayı dengeye sokar,

- Omurganın ve bedenin esnekliğini geri kazanmasını ve sağlıklı kalmasını sağlar,

- Bedensel koordinasyon ve hizayı geliştirerek, dengenin artmasını sağlar,

- Yorgunluk hissi yerini enerjiye bırakır,

- Uyku kalitesini yükseltir,

- Organ ve kasların yaşlanmasını ve yerçekiminin sonuçlarını yavaşlatır,

- Kronik soğuk algınlığı, sinüzit,astım, horlama vs gibi rahatsızlıklar hafifler,

- Hormonların dengeye girmesine yardımcı olur ve bedenden yoğun bir toksin atımı gerçekleşir,

- Zihni dinginleştirir ve kişinin iç gözlemini destekler, heyecan ve endişenin azalmasını sağlar,

- Fiziksel, zihinsel ve duygusal güvenin artmasını sağlar,

- Duygu,düşünce ve hislerinize daha yargısız olarak bakmanıza yardımcı olur,

- Duygu,düşünce ve hislerinizin daha çok farkına vararak, yaşamda zorlandığınız durumları daha kolay idare etmenize yardımcı olur,

- Kadınların adet öncesi, menopoz öncesi ve menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır,

- Stres duyguları yerini huzur ve içsel mutluluğa bırakır.

Yoga’nın faydaları saymakla bitmiyor ve sözcükler yoganın gerçek değerini anlatmakta yetersiz kalıyor, yoga ancak deneyimlenebiliyor. Bu nedenle sizleri yogayı deneyimlemeye davet ediyoruz.

Herkese uygun bir yoga tarzı mutlaka var. İşte seçenekler:

Yoga Ders Türleri Nelerdir?

Hatha Yoga uygulaması içerisinde bir çok farklı yoga tarzı bulunmaktadır. Stüdyomuzda 1 ya da 2 kişilik özel dersler halinde uygulanmakta olan yoga tarzları ise aşağıdaki gibidir:

Hamile Yogası

Hamilelik süreci ve doğum bir kadının yaşayacağı en büyük mucizedir. Yeni bir yaşamı dünyaya getirebilmek, olağanüstü bir mucizedir ancak bir o kadar da sorumluluk ve emek ister. Bu nedenle hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren pek çok duygu sizi sarar. Artık kendinize daha çok dikkat etmeli,  sağlığınızı önemsemeli ve ruhunuzu rahatlatmalısınız.

Hamile yogasının faydaları saymakla bitmez. Bu, hem doğum öncesi hem de doğum sonrasını kapsayan bir sistemdir. Doktorunuz tarafından tıbbi açıdan herhangi bir engel olmadığı taktirde hamileliğinizin 4. ayı itibari ile hamile yogası yapmaya başlayabilirsiniz. Hamile Yogasının faydaları aşağıdaki gibidir:

- Hamile Yogası, bedeni ve zihni doğuma hazırlamaya yardımcı olur. Bebek bekleyen annenin sağlığını korur. Hamilelikle birlikte oluşan ruhsal ve bedensel değişimleri içselleştirerek uyumlanmayı sağlar,

- Omurga, bebeğin ağırlığı nedeniyle öne doğru çekilir. Bu çekilme egzersiz yapmayan bayanlarda bel, sırt ve bacak ağrılarına yol açar. Hamile Yogası sayesinde duruş bozuklukları ve bu tarz ağrılar en aza indirgenir,

- Solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Gebelikte oksijen ihtiyacı arttığı için, nefes çalışmaları ve bu egzersizler çok önemlidir. Nefes çalışmaları ile oksijen alımını arttırmış oluruz, doğru solunuma bağlı olarak dolaşım sistemimiz rahatlar ve güçlenir. Ve bu sayede hamile bayanların el ve bacaklarında oluşacak ödemlerin en aza indirgenmesine yardımcı olur,

- Normal doğum yapacak bayanlar için özellikle doğum anında kullanılacak nefes ve doğum tekniklerine yönelik bir farkındalık oluşur,

- Hamilelik ilerledikçe vücudun güçlü ve esnek olmasına yardım eder,

- Konsantrasyon, beden farkındalığı ve kendi içine dönmeyi sağlar,

-En önemlisi de, hamile bayanların stresten uzak, gevşek, huzurlu ve mutlu bir hamilelik geçirebilmeleri için hormonları dengeler.

Hamilelik Yogası ile, bu dönemde endişe, gerginlik ve huzursuzluk yerine keyifle yaşayacağınız bir süreç sizi bekliyor. Kendinizdeki ve bebeğinizdeki olumlu gelişmeleri fark edecek, içe dönüşümü yaşayacak ve pozitif düşüncelerle doğuma hazırlanacaksınız.

Vinyasa Akış

Klasik yoga pozlarını, nefesler ve farklı akışlarla birleştiren Vinyasa Akış yoga tarzı, günümüzün en popüler Hatha Yoga uygulamaları arasında yer almaktadır. Oldukça aktif bir yoga tarzı olan Vinyasa Akış’larda, nefes ve hareketin bütünlüğü deneyimlenirken, zihin an'a davet ediliyor, eklemler zorlanmadan açılıyor ve tüm beden çalışıyor.

Yin Yoga

Yin Yoga, her bir yoga pozunda yaklaşık olarak 4-5 dakika kadar kalınarak, kasların pasif olarak kullanıldığı meditatif bir yoga tarzı. Daha çok, eklemleri ve bağ dokuları hedef alan bir çalışma. Bu sayede bağ dokuların esnekliği ve eklemlerin hareket aralığı artarken, meridyen dediğimiz enerji kanallarının daha sağlıklı işlemesine olanak sağlıyor. Bırakma ve teslimiyet hislerinin araştırıldığı dersler derin bir rahatlama ve gevşeme sağlıyor.

Dinamik Yoga

Dünyaca ünlü Yoga Hocası Godfrey Deveraux'un tasarladığı Dinamik Yoga, simetrik yoga hareketlerinin sürekli tekrarı olarak tanımlayabileceğimiz ''ulolalar''ın ve yoga pozlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan son derece meditatif bir yoga tarzı. Her bir yoga pozu, detay odaklı bir hiza anlayışı içinde, sürekli bir nefes farkındalığı ile birbirine bağlanıyor. Kas-Sinir sistemi yeniden yapılanmaya başlarken zihin sürekli an'ın içinde olanı izlemeye davet ediliyor.

Yoga Terapi

Her yaştan ve beden tipinden insanın yapabileceği, nefeslerin basit akışlarla birleştiği, son derece şifalı bir yoga tarzı. Yoga Terapi, kasların, tekrar eden akışlar içerisinde kasıp gevşetilmesi yoluyla, bedendeki önemli hedef bölgeleri uyandırarak, o bölgelerdeki sirkülasyonun artmasını sağlıyor . Özellikle bel, boyun, sırt ve omurga ağrılarından yakınan ya da sorun yaşayan kişilerin şifa bulmasına yardımcı oluyor.

Free Yoga

Hocamızın, tüm bu yoga tarzlarını harmanlayarak, kişinin bedeninin ihtiyacına göre hazırlayarak vermekte olduğu özgür bir yoga sistemi.

Neden Yoga?

Bedenimizin sahip olduğu mucizevi onarım, savunma ve hareket mekanizmalarından faydalanabilmemiz için, kaslarımızın esnek olması, gerilimden kurtulmuş olması, bol ve akışkan bir kan ve lenf dolaşımı sağlanması gerekir. Aşırı gerilimden kurtulan ve sağlıklı hareket kalıpları geliştiren kaslarda kan ve lenf sistemi hızlanarak bol oksijenle, kalsiyum vb. minerallerle dokular beslenir ve alkalin hale getirilir. Kasların gevşemesi ve güçlenmesi sayesinde ağrılar kaybolmaya, sinirler ve hücreler daha rahat iletişime girmeye, stres maddeleri yerini huzur ve mutluluk maddelerine bırakmaya başlar.Kısacı bedenimiz mucizesini gerçekleştirmeye başlar.

Yoga aynı zamanda, zihni dinginleştirip odaklayan, içsel bir anlayış ve farkındalık geliştirmeye yarayan güçlü, bütünsel bir dönüşüm aracıdır. Yoga duruşları, nefesin farkında olma hali ve gevşeme teknikleri, duygusal ve sezgisel anlayışınızı geliştirir ve zihninizin an’da olan en önemli şey olan nefeslerin üzerine yoğunlaşmasına yardımcı olur. Zihin odaklandığında, sinir, dolaşım ve solunum sistemleri yavaşlar. Beden ve zihin gevşemeye başlar. Sakinleşir, daha net düşünebilir ve kendinizi bütünüyle merkezde ve sağlam bir temel üzerinde hissedersiniz.

Yoğun olarak omurgayı çevreleyen kaslar üzerinde çalışan yoga ile omurga uzar, esner ve güçlenir; gövdenin merkezinin dayanıklılığı artar, bu da tüm bedeni ve duruşu etkiler. Düzenli yoga ile kaslar güçlenir ve kemikler daha kuvvetli olur. Sürekli sandalye ve koltukta oturmanın sonucu olarak zayıflayan kaslar uyanmaya başlar; sırt ve kök kaslar güçlendikçe, hem yoga pozları içinde hiza, hem de günlük yaşamdaki duruş dönüşmeye başlar.

Yoga pozları, yani Asana’lar, güvenli bir şekilde kasları esnetir, kaslarda katılık, ağrı ve yorgunluğa sebep olan laktik asit serbest kalır. Eklem ve kasların hareket kabiliyeti artar, kasları kemiklere bağlayan bağ dokular güçlenir. Kronik ağrılar ve kas gerginlikleri azalır.

Yoga uygulaması ile solunum sistemi iyileşir; göğüs kafesini çevreleyen kaslar güçlenir ve esner, akciğerlerin nefes kapasitesi artar. Farklı poz ve geçişlerin etkisiyle kalp ve kan dolaşımı desteklenir, hormonlar dengelenir ve bedenden yoğun bir toksin atımı gerçekleşir. Yoga, iç salgı bezleri ve organlara derinlemesine masaj yapar, bu dokular uyarılır ve dengelenir. Yogada dikkat ve odaklanma, denge pozlarında ve bedensel hiza araştırması içinde zamanla artar.

Yoga uygulamasında stres hormonu olan kortizol ve adrenal bezlerdeki strese yanıt veren hormonlar azalır, parasempatik sinir sistemi devreye girer ve bedende dinlenme hissi uyanır. Düzenli yoga uygulaması stresi azaltır, zihne bir dinginlik ve açıklık getirir. Kişi yaşamda zorlandığı durumları daha kolay idare etmeye başlar, düşünce, tepki ve hislerinin daha çok farkına varır. Uyku problemleri ve stres bağlantılı sıkıntılar rahatlamaya başlar.

Yoga, yukarıda bahsedilen tüm tanımları içerir. Özellikle yaşamımızın hızlandığı, karmaşıklaştığı, huzursuzluk, stres ve birçok hastalıklarla karşılaştığı günümüzde,  bizi her anlamda güçlendirecek olan bir sistemdir yoga. Ruhumuzu, bedenimizi ve zihnimizi bütünleştirerek tüm koşuşturmaların içinde kaybolmamızı önleyecektir.  İçimize yolculuğu sağlayarak, kendimizi her anlamda daha iyi tanımamıza ışık tutacaktır.

Yoga hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemi, burada ve şimdide olma bilimidir.